Vyberte stránku

Vodácký kurz na Vltavě

Ve dnech 5. – 10. 6. 2022 se žáci tříd 1. BN a 3. E zúčastnili vodáckého kurzu. Počasí nám zpočátku příliš nepřálo. V neděli pozdě večer jsme po několika přestupech a za vydatného deště dorazili do Vyššího Brodu, kde kurz začínal. Postavili jsme stany a ulehli do spacáků, abychom načerpali síly na další den.

V pondělí dopoledne jsme nafasovali vesty, pádla a lodě, dostali základní informace od instruktora a vydali se na svou první plavbu. Čekala nás dlouhá cesta čítající několik jezů přes Rožmberk do kempu Branná v Nahořanech. Cestou se někteří z nás převrátili (někteří šikulové i vícekrát) především na jezech, ale nakonec jsme všichni zdárně (někteří s drobnými oděrkami) dojeli do cíle.

V úterý celý den pršelo. Ráno jsme opět zabalili věci a vydali se na kánoích do kempu Vltavan v Českém Krumlově. Cesta nebyla příliš dlouhá, ale i tak jsme všichni promokli a zbytek dne jsme sušili v kempu věci.

Středu jsme strávili opět v Českém Krumlově. Místo kánoí jsme si tentokrát vyzkoušeli rafty. Rafty jsou oproti kánoím stabilnější, a i když jsme sjížděli čtyři jezy, nikdo z nás se na žádném jezu nevykoupal. To se nedalo říci o jiných vodácích, kteří jeli na kánoích, protože na druhém jezu se každá druhá kánoe překlopila. Odpoledne jsme se byli projít po historických památkách Krumlova.

Čtvrteční den jsme si zopakovali sjíždění jezů ze středy, tentokrát ale na kánoích. I přes počáteční obavy jsme všechny jezy zvládli bez ztráty kytičky a pokračovali do Zlaté Koruny. Večer jsme všichni obdrželi medaile za úspěšné zvládnutí vodáckých dovedností a vše završili táborovým ohněm.

V pátek nás už čekala pouze cesta na kánoích do Boršova nad Vltavou, která byla oživena krátkou zastávkou, při které byli všichni žáci pasováni na vodáky a obdrželi diplomy za úspěšné absolvování kurzu. V Boršově jsme vrátili kánoe i s příslušenstvím a spěchali na nádraží, abychom se plni zážitků vrátili zase domů.