Vyberte stránku

V pondělí 12. prosince měli žáci naší školy možnost volit ve studentských prezidentských volbách – celostátní akci, kterou zaštiťuje organizace Člověk v tísni. Vzdělávacích projektů Člověk v tísni se naše škola účastní pravidelně, oceňujeme výbornou metodickou podporu a zapojení studentů do reálných životních výzev a společenských otázek.

Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Po přihlášení školy do voleb jsme obdrželi podklady v podobě plakátů, volebních lístků a brožury o volebních systémech a demokracii. Organizace se v rámci pololetního projektu „Moderní dějiny českého národa a demokracie“ ujal třetí ročník studijních oborů Veřejnosprávní činnost, Obchodník a Kosmetické služby. V rámci přípravy jsme zhlédli prezidentskou debatu určenou speciálně pro tento projekt, nahlédli do transparentních účtů kandidátů a vedli ohnivou debatu nad volbami jako takovými. Až na jednu výjimku jsou žáci třetího ročníku zletilí, pro žáky tedy nejde pouze o teoretické úvahy, ale o reálné zvažování své volby.

Ve volebním koutku byly splněny všechny podmínky pro regulérní průběh voleb a prezidentské volby mohly začít. Jedinou skvrnkou na volebním dni byla vyšší absence žáku, kterým se nevyhnula nadcházející vlna respiračních onemocnění. Volební účast byla i tak uspokojivá, z přítomných žáků hlasovalo 66% žáků studijních oborů a 41% žáků učebních oborů – statistický dotazník, který jsme posílali do celostátního registru, vyžadoval rozdělení na střední odborné vzdělávání, učňovské vzdělávání a gymnázia. Jak volili žáci? Na celé čáře zvítězila Danuše Nerudová, získala by prezidentské křeslo již v prvním kole.

Budeme nicméně čekat na sečtení hlasů a výsledky celostátní – nezbývá než se těšit jak volili středoškoláci ve zbytku republiky a zda nás začátkem roku 2023 čeká druhé kolo nebo naše škola předpověděla vítězství Danuše Nerudové v prvním kole.

Vice info o projektu: https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby