Vyberte stránku

Víte, co je to Hygge? Recept na štěstí!! 

Je to dánské a norské slovo, vyjadřující pohodový přístup k životu spjatý s pohodlným bydlením. Tento způsob života je často spojován s tím, že Dánové jsou podle výzkumu jedním z nejšťastnějších národů na světě.  Najít něco výjimečného v každém okamžiku, vytvořit si příjemnou atmosféru i ve zdánlivě obyčejných všedních dnech, užívat si chvilky se svými blízkými a radovat se ze života – to se dá považovat za HyggeHygge jako součást dánské kultury je fenoménem, který se datuje do konce 20. století. 

Na téma Hygge vznikla řada knih. Ta nejznámější je však od dánského spisovatele, který se jmenuje Meik Wiking.

Jaké jsou principy HYGGE? 

Atmosféra – ztlumení světel – zapálení svíček, krbu (ale i větrání) 

Přítomnost – vypnutí mobilního telefonu 

Potěšení – káva, čokoláda, sušenky, dorty, cukroví (ve zdravější verzi) 

Rovnost – vycházejte si se všemi vstříc 

Vděčnost – radujte se, je možné, že lepší už to nebude 

Soulad – nesoutěžíme, už teď tě máme rádi, není potřeba se předvádět úspěchy 

Pohodlí – nespěchejte, zastavte se, uvolněte se 

Příměří – žádná dramata 

Pospolitost – vytvářejte vztahy a příběhy


Zdravé prostředí

Stačí jediný pohled na švédskou krajinu, aby nám bylo jasné, že v této zemi se musí krásně dýchat. To potvrzují i statistiky, neboť malé látky znečisťující prostředí, které mohou pronikat do plic a poškodit dýchací systém, jsou ve Švédsku nižší než v ostatních státech OECD. Zároveň 96 % Švédů tvrdí, že jsou spokojení s vodou z kohoutku.

 

A co zápory?
I když to na první pohled nevypadá, i Švédsko má několik kostlivců ve skříni. V první řadě jde o vysoké daně, které jsou například v porovnání s našimi daněmi opravdu vysoké. Zároveň si mnoho Švédů stěžuje na zvyšující se nerovnost v příjmech. Někteří obyvatelé Švédska také nesouhlasí s imigrační politikou, kterou stát v posledních letech nastavil. 

 

 

 

Hygge a Česká republika  

Česko se umístilo na 22. místě žebříčku kvality života, který pravidelně sestavuje nezisková organizace Social Progress Imperative a společnost Deloitte. 

Žebříček vychází z dat o stavu společenského a ekonomického rozvoje, přístupu ke zdravotnictví či k základnímu vzdělání nebo úrovně životního prostředí. 

Česko sice nedosahuje spokojeného dánského stylu “hygge”, ale ani tak to není špatné, na 22. místě se drží už zhruba čtyři roky, i když si oproti loňsku v některých ukazatelích mírně pohoršilo. 

Svět Čechům může rozhodně závidět lékařskou péči, základní vzdělání, přístup k pitné vodě a také pocitu osobní bezpečnosti.