Vyberte stránku

Třída 1. BN – nástavbové studium Podnikání dne 28. 3. předala  výtěžek Charitativního dne a drobné dárky tatínkovi Martínka a Nelinky.
Tatínek velmi ocenil nadšení našich studentů a poděkoval jim nejenom za vybrané peníze, ale i za jejich vnímavost a ochotu pomoct druhým. Setkání bylo radostné, ale také dojemné.

Úvodní text


V naší škole se připravuje Mezinárodní den štěstí, který proběhne 22. 3. 2022

Když jsme uvažovali, co pro nás znamená štěstí, došli jsme k závěru, že pomoct někomu, kdo to má v životě opravdu těžké, nás naplňuje pocitem štěstí a dává nám to smysl.

A komu konkrétně bychom chtěli alespoň trochu usnadnit život?

Jedné rodině z Litomyšle, která si prožila ledacos těžkého.

Začátek příběhu byl pěkný. Manželům Vomáčkovým se narodil syn Martin. Brzy po narození ale začalo být zřejmé, že Martínek se nebude vyvíjet jako většina dětí. Chlapečkovi byl diagnostikován autismus a postupem času se ukázalo, že je i těžce mentálně retardovaný. Tato situace byla pro rodiče velice obtížná, ale společně péči o syna, který nemluví a chvíli neposedí, zvládali. A život, i když těžký, běžel dál. Za několik let se manželům narodila Nelinka a vypadalo to, že se na ně konečně usmálo štěstí. Toto období radosti ale bylo neskutečně krátké. Pár týdnů po narození holčičky bylo u maminky objeveno onkologické onemocnění, kterému bohužel za dva měsíce podlehla. Tatínek Martin se ocitl v těžké situaci, musel se postarat o novorozenou dceru, syn Martínek vyžadoval nepřetržitou péči. Pomohl dědeček i další příbuzní, ale většina starostí zůstala na otci.

Když jsme se dozvěděli o nelehkém osudu pana Martina, začali jsme vymýšlet, jak mu pomoci.

Nakonec jsme se rozhodli uspořádat Charitativní den pro své mladší spolužáky, kde jim nabídneme ke koupi drobné občerstvení, sushi, kávu, čaj, ale i míchané nealko drinky a nealko punč. Vyrobíme i originální náramky a štěstíčka. A protože jsme vyučení v různých oborech, nabídneme i masáž a vytvoření účesu.

Pokud Vás oslovil příběh Martínka a jeho rodiny, prosíme, přidejte se, k nám.

V úterý 22. 3. si nenoste do školy svačinu, u nás si budete moci zakoupit spoustu dobrot k jídlu i pití. Víme, že finanční možnosti středoškolských studentů nejsou neomezené, ale pokud Vás osud Martina zaujal, zkuste třeba poprosit rodiče, zda by Vám mimořádně nezvýšili kapesné.

Vybrané peníze budou použity na ozdravný pobyt pro Martínka v Neratově, kde probíhají speciální programy pro děti s mentálním postižením. Pokud se vybere větší částka, využije ji tatínek Martin na úhradu služeb asistenta, platbu stacionáře, edukativní pomůcky.

Víme, že peníze maminku rodině nevrátí a Martínka neuzdraví, ale alespoň pomohou řešit finanční starosti.